

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm to 595 nm |
Stock: 587
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01898
Ext.Price$0.01898
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01898 | $0.01898 |
| 10 | $0.00949 | $0.09490 |
| 50 | $0.00730 | $0.36500 |
| 100 | $0.00646 | $0.64600 |
| 500 | $0.00572 | $2.86000 |
| 1000 | $0.00523 | $5.23000 |
| 3000 | $0.00478 | $14.34000 |
| 5000 | $0.00437 | $21.85000 |
| 10000 | $0.00400 | $40.00000 |
| 30000 | $0.00366 | $109.80000 |
