

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.5 V |
| Illumination Color | Emerald Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 510 nm to 520 nm |
Stock: 19869
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02772
Ext.Price$0.02772
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02772 | $0.02772 |
| 10 | $0.01386 | $0.13860 |
| 50 | $0.01066 | $0.53300 |
| 100 | $0.00949 | $0.94900 |
| 500 | $0.00844 | $4.22000 |
| 1000 | $0.00777 | $7.77000 |
| 3000 | $0.00715 | $21.45000 |
| 5000 | $0.00665 | $33.25000 |
| 10000 | $0.00618 | $61.80000 |
| 30000 | $0.00575 | $172.50000 |
| 50000 | $0.00535 | $267.50000 |
