

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 595 nm |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Illumination Color | Yellow |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 2.4 V |
| Lens Style | Rectangular |
| Forward Current | 30 mA |
Stock: 803
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02272
Ext.Price$0.02272
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02272 | $0.02272 |
| 10 | $0.01136 | $0.11360 |
| 50 | $0.00874 | $0.43700 |
| 100 | $0.00776 | $0.77600 |
| 500 | $0.00689 | $3.44500 |
| 1000 | $0.00637 | $6.37000 |
| 3000 | $0.00588 | $17.64000 |
| 5000 | $0.00549 | $27.45000 |
| 10000 | $0.00512 | $51.20000 |
| 30000 | $0.00478 | $143.40000 |
| 50000 | $0.00446 | $223.00000 |
