
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.683 mm |
| Diameter | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 30 Ω |
| Working Voltage | 2.4 V |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 µA |
| Zener Voltage | 2.4 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 100 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 200 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.085 %/K |
Stock: 12617
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.06130 | $0.61300 |
| 50 | $0.04550 | $2.27500 |
| 100 | $0.03377 | $3.37700 |
| 500 | $0.03069 | $15.34500 |
| 1000 | $0.02941 | $29.41000 |
| 3000 | $0.02814 | $84.42000 |
| 5000 | $0.02693 | $134.65000 |
| 10000 | $0.01752 | $175.20000 |
