
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.683 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Diameter | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 41 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 19 Ω |
| Working Voltage | 4.7 V |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 4.7 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 5 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 200 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.055 %/K |
Stock: 15609
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.05754 | $0.57540 |
| 50 | $0.04023 | $2.01150 |
| 100 | $0.02813 | $2.81300 |
| 500 | $0.02753 | $13.76500 |
| 1000 | $0.02693 | $26.93000 |
| 3000 | $0.02172 | $65.16000 |
| 5000 | $0.01752 | $87.60000 |
| 10000 | $0.01505 | $150.50000 |
