
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 17 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 5.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.03 %/K |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 1.1 V |
Stock: 606
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13056
Ext.Price$0.13056
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13056 | $0.13056 |
| 10 | $0.06528 | $0.65280 |
| 50 | $0.05815 | $2.90750 |
| 100 | $0.05180 | $5.18000 |
| 500 | $0.04517 | $22.58500 |
| 1000 | $0.03938 | $39.38000 |
| 3000 | $0.03738 | $112.14000 |
| 5000 | $0.03548 | $177.40000 |
| 10000 | $0.03332 | $333.20000 |
