
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 19 Ω |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 17 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 7.4 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 200 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.084 %/K |
Stock: 13752
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.05198 | $0.51980 |
| 50 | $0.03694 | $1.84700 |
| 100 | $0.02625 | $2.62500 |
| 500 | $0.02376 | $11.88000 |
| 1000 | $0.02257 | $22.57000 |
| 3000 | $0.02161 | $64.83000 |
| 5000 | $0.02069 | $103.45000 |
| 10000 | $0.01377 | $137.70000 |
