
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 2 |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Breakdown Voltage | 15 V |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.11 %/K |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Zener Voltage | 15 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Impedance | 30 Ω |
| Tolerance | 5 % |
| Test Current | 5 mA |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 13359
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.04753 | $0.47530 |
| 50 | $0.03532 | $1.76600 |
| 100 | $0.02625 | $2.62500 |
| 500 | $0.02376 | $11.88000 |
| 1000 | $0.02317 | $23.17000 |
| 3000 | $0.01975 | $59.25000 |
| 5000 | $0.01684 | $84.20000 |
| 10000 | $0.01436 | $143.60000 |
