
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.7 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 90 Ω |
| Current | 1 A |
| Working Voltage | 3.3 V |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Breakdown Voltage | 3.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Zener Voltage | 3.3 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 1 V |
| Test Current | 5 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | -0.05 %/K |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 538
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08140
Ext.Price$0.08140
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08140 | $0.08140 |
| 10 | $0.04070 | $0.40700 |
| 50 | $0.03658 | $1.82900 |
| 100 | $0.03288 | $3.28800 |
| 500 | $0.02998 | $14.99000 |
| 1000 | $0.02734 | $27.34000 |
| 3000 | $0.02493 | $74.79000 |
| 5000 | $0.02274 | $113.70000 |
| 10000 | $0.02146 | $214.60000 |
