
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 60 Ω |
| Current | 25 A |
| Working Voltage | 5.1 V |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Breakdown Voltage | 5.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 5.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 1 V |
| Test Current | 5 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.02 %/K |
Stock: 1660
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06279
Ext.Price$0.06279
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06279 | $0.06279 |
| 10 | $0.02376 | $0.23760 |
| 50 | $0.01966 | $0.98300 |
| 100 | $0.01627 | $1.62700 |
| 500 | $0.01462 | $7.31000 |
| 1000 | $0.01314 | $13.14000 |
