
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 200 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Breakdown Voltage | 68 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 68 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 2.5 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.12 %/K |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 7344
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.05754 | $0.57540 |
| 50 | $0.03886 | $1.94300 |
| 100 | $0.02625 | $2.62500 |
| 500 | $0.02595 | $12.97500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.02231 | $66.93000 |
| 5000 | $0.01941 | $97.05000 |
| 10000 | $0.01377 | $137.70000 |
