
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 10 Ω |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 6.2 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.06 %/°C |
Stock: 3528
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.05754 | $0.57540 |
| 50 | $0.03980 | $1.99000 |
| 100 | $0.02753 | $2.75300 |
| 500 | $0.02693 | $13.46500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.01901 | $57.03000 |
| 5000 | $0.01377 | $68.85000 |
