

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 25 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 11 V |
| Element Configuration | Single |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Test Current | 5 mA |
| Packaging | Ammo Pack |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 219
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.09660 | $0.96600 |
| 50 | $0.07695 | $3.84750 |
| 100 | $0.06130 | $6.13000 |
| 500 | $0.03822 | $19.11000 |
| 1000 | $0.03189 | $31.89000 |
| 3000 | $0.02753 | $82.59000 |
| 5000 | $0.02376 | $118.80000 |
| 10000 | $0.02189 | $218.90000 |
| 30000 | $0.01564 | $469.20000 |
