

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 35 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 14 V |
| Element Configuration | Single |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Test Current | 5 mA |
| Packaging | Ammo Pack |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 7070
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05396
Ext.Price$0.05396
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05396 | $0.05396 |
| 10 | $0.02698 | $0.26980 |
| 50 | $0.02527 | $1.26350 |
| 100 | $0.02367 | $2.36700 |
| 500 | $0.02206 | $11.03000 |
| 1000 | $0.02056 | $20.56000 |
| 3000 | $0.02013 | $60.39000 |
| 5000 | $0.01970 | $98.50000 |
| 10000 | $0.01921 | $192.10000 |
