

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Output Type | Darlington |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 150 mA |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 40 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 V |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Current Transfer Ratio | 4000 % |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 300 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
Stock: 6670
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65750
Ext.Price$0.65750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65750 | $0.65750 |
| 10 | $0.54518 | $5.45180 |
| 25 | $0.49441 | $12.36025 |
| 50 | $0.44837 | $22.41850 |
| 100 | $0.40662 | $40.66200 |
| 300 | $0.39651 | $118.95300 |
| 500 | $0.38664 | $193.32000 |
| 1000 | $0.37287 | $372.87000 |
