

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80 V |
| Fall Time | 3 µs |
| Rise Time | 2 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Isolation Voltage | 3.75 kV |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| Output Type | Transistor |
Stock: 381
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.20176 | $2.01760 |
| 50 | $0.17274 | $8.63700 |
| 100 | $0.14790 | $14.79000 |
| 500 | $0.13509 | $67.54500 |
| 1000 | $0.12339 | $123.39000 |
| 3000 | $0.11271 | $338.13000 |
| 5000 | $0.10295 | $514.75000 |
| 10000 | $0.09404 | $940.40000 |
