| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 680 mA |
| Height - Seated (Max) | 14.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 340 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 680 mA @ 100 kHz |
Stock: 745
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54459
Ext.Price$0.54459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54459 | $0.54459 |
| 10 | $0.26246 | $2.62460 |
| 25 | $0.25331 | $6.33275 |
| 50 | $0.24448 | $12.22400 |
| 100 | $0.23596 | $23.59600 |
| 300 | $0.21163 | $63.48900 |
| 500 | $0.18980 | $94.90000 |
| 1000 | $0.16671 | $166.71000 |
| 3000 | $0.15520 | $465.60000 |
| 5000 | $0.14448 | $722.40000 |
| 10000 | $0.13936 | $1393.60000 |
