

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 930 mA |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 98 mΩ |
| Diameter | 10 mm |
| Packaging | Reel |
| Ripple Current @ Low Frequency | 465 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 930 mA @ 100 kHz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
