
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2 mF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 42 mΩ |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Ripple Current | 1.014 A |
| Height - Seated (Max) | 21.5 mm |
| Max Operating Temperature | 135 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| RoHS | Compliant |
| Diameter | 12.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.76 A @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.656 A @ 120 Hz |
Stock: 1177
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77808
Ext.Price$0.77808
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77808 | $0.77808 |
| 10 | $0.63082 | $6.30820 |
| 25 | $0.57932 | $14.48300 |
| 50 | $0.53202 | $26.60100 |
| 100 | $0.48859 | $48.85900 |
| 300 | $0.46631 | $139.89300 |
| 500 | $0.44504 | $222.52000 |
| 1000 | $0.42244 | $422.44000 |
