UCM1E821MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Mfr.Part #:
UCM1E821MNL1GS
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 10.00mmD×10.00mmH SMD/SMT 820 µF 20 % 25 V
ParameterValue
Capacitance820 µF
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current1.19 A
Height - Seated (Max)10.5 mm
Length10 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter10 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height10 mm
Voltage Rating25 V
RoHSCompliant
PolarityPolar
Lead Pitch4.5 mm
Voltage25 V
Weight1.209986 g
Impedance60 mΩ
Ripple Current (AC)1.19 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Schedule B8532220020
PackagingReel
Ripple Current @ Low Frequency595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.19 A @ 100 kHz