| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 58.42 mm |
| Width | 22.86 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 150 W |
| Height | 12.7 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 58.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 30 g |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 36 V |
| Output Current | 12.5 A |
| Output Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Max Power Dissipation | 150 W |
| Power Dissipation | 150 W |
| Max Output Current | 12.5 A |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 2.25 kV |
| Output Power | 150 W |
| Current - Output 1 | 12.5 A |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Max Input Voltage (DC) | 75 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Power | 150 W |
| Min Input Voltage (DC) | 36 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 139
Distributors
pcbx
Unit Price$32.87999
Ext.Price$32.87999
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $32.87999 | $32.87999 |
| 10 | $32.37595 | $323.75950 |
| 25 | $31.94973 | $798.74325 |
| 50 | $31.05360 | $1552.68000 |
| 100 | $29.13128 | $2913.12800 |
