| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 27.94 mm |
| Width | 24.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 8.13 mm |
| Depth | 24.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 15 W |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Output Power | 15 W |
| Current - Output 1 | 3 A |
| Efficiency | 87.3 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Isolation | Isolated |
| Output Current-Channel 1 | 3 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 5 V |
| Packaging | Tray |
Stock: 196
Distributors
pcbx
Unit Price$22.94389
Ext.Price$22.94389
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $22.94389 | $22.94389 |
| 10 | $22.56946 | $225.69460 |
| 25 | $22.25120 | $556.28000 |
| 50 | $21.57921 | $1078.96050 |
| 100 | $20.14111 | $2014.11100 |
