| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 48.8 mm |
| Width | 23.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 8.9 mm |
| Depth | 48.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 2.25 kV |
| Output Power | 30 W |
| Current - Output 1 | 6 A |
| Efficiency | 89.5 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Voltage-Channel 1 | 5 V |
| Output Current-Channel 1 | 6 A |
| Packaging | Tray |
Stock: 231
Distributors
pcbx
Unit Price$32.87999
Ext.Price$32.87999
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $32.87999 | $32.87999 |
| 10 | $32.34713 | $323.47130 |
| 25 | $31.88464 | $797.11600 |
| 50 | $30.92345 | $1546.17250 |
| 100 | $28.87104 | $2887.10400 |
