

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 17 pF |
| Length | 5.1816 mm |
| Diameter | 2.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Reverse Recovery Time | 75 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 75 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1264
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14909
Ext.Price$0.14909
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14909 | $0.14909 |
| 10 | $0.14049 | $1.40490 |
| 50 | $0.13238 | $6.61900 |
| 100 | $0.12470 | $12.47000 |
| 500 | $0.11747 | $58.73500 |
| 1000 | $0.11321 | $113.21000 |
| 3000 | $0.10911 | $327.33000 |
| 5000 | $0.10515 | $525.75000 |
