

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 45 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 9.4996 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Diameter | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 5.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Reverse Recovery Time | 50 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 150 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 50 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 4594
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.31803 | $3.18030 |
| 50 | $0.27983 | $13.99150 |
| 100 | $0.24622 | $24.62200 |
| 500 | $0.18124 | $90.62000 |
| 1000 | $0.15707 | $157.07000 |
| 3000 | $0.13613 | $408.39000 |
| 5000 | $0.11798 | $589.90000 |
