

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 36 pF |
| Length | 9.5 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | Axial |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 5.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Reverse Recovery Time | 75 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Outside Diameter | 5.3 mm |
| Max Surge Current | 150 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 75 ns |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38986
Ext.Price$0.38986
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38986 | $0.38986 |
| 10 | $0.30950 | $3.09500 |
| 50 | $0.26943 | $13.47150 |
| 100 | $0.23455 | $23.45500 |
| 500 | $0.19245 | $96.22500 |
| 1000 | $0.18197 | $181.97000 |
