

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 mF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 1.35 A |
| Height - Seated (Max) | 19.99 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 888.3 µA |
| Dissipation Factor | 0.28 % |
| Height | 20 mm |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Ripple Current (AC) | 1.35 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5525 A @ 10 kHz |
Stock: 380
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77627
Ext.Price$0.77627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77627 | $0.77627 |
| 10 | $0.38386 | $3.83860 |
| 25 | $0.37119 | $9.27975 |
| 50 | $0.35894 | $17.94700 |
| 100 | $0.34710 | $34.71000 |
| 300 | $0.31293 | $93.87900 |
| 500 | $0.28213 | $141.06500 |
| 1000 | $0.26246 | $262.46000 |
| 3000 | $0.24431 | $732.93000 |
| 5000 | $0.22741 | $1137.05000 |
| 10000 | $0.21630 | $2163.00000 |
