

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 1.1 A |
| Height - Seated (Max) | 19.99 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 1.05 mA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 22 mm |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Ripple Current (AC) | 1.1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.265 A @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 A @ 120 Hz |
Stock: 948
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67625
Ext.Price$0.67625
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67625 | $0.67625 |
| 10 | $0.32573 | $3.25730 |
| 25 | $0.31205 | $7.80125 |
| 50 | $0.29895 | $14.94750 |
| 100 | $0.28640 | $28.64000 |
| 300 | $0.25901 | $77.70300 |
| 500 | $0.23425 | $117.12500 |
| 1000 | $0.21630 | $216.30000 |
| 3000 | $0.20216 | $606.48000 |
| 5000 | $0.18894 | $944.70000 |
| 10000 | $0.17697 | $1769.70000 |
