| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 1.82 A |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 23 mΩ |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.365 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.82 A @ 100 kHz |
Stock: 139
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09581
Ext.Price$0.09581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09581 | $0.09581 |
| 10 | $0.08535 | $0.85350 |
| 50 | $0.07603 | $3.80150 |
| 100 | $0.06619 | $6.61900 |
| 500 | $0.05762 | $28.81000 |
| 1000 | $0.05517 | $55.17000 |
| 3000 | $0.05282 | $158.46000 |
| 5000 | $0.05057 | $252.85000 |
