$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 180 mΩ |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.4 A |
| Height - Seated (Max) | 20 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 120 µA |
| Dissipation Factor | 0.19 % |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 10 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 46 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.4 A |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.12 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 100 kHz |
Stock: 768
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49415
Ext.Price$0.49415
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49415 | $0.49415 |
| 10 | $0.24194 | $2.41940 |
| 25 | $0.23338 | $5.83450 |
| 50 | $0.22512 | $11.25600 |
| 100 | $0.21715 | $21.71500 |
| 300 | $0.19413 | $58.23900 |
| 500 | $0.17355 | $86.77500 |
| 1000 | $0.15389 | $153.89000 |
| 3000 | $0.14449 | $433.47000 |
| 5000 | $0.13567 | $678.35000 |
| 10000 | $0.12739 | $1273.90000 |
