

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 520 mΩ |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 640 mA |
| Height - Seated (Max) | 11.5 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 47 µA |
| Dissipation Factor | 0.19 % |
| Height | 11.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Voltage | 10 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 130 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 640 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 640 mA @ 100 kHz |
Stock: 2584
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.13166 | $1.31660 |
| 50 | $0.10872 | $5.43600 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.07634 | $38.17000 |
| 1000 | $0.07259 | $72.59000 |
| 3000 | $0.06635 | $199.05000 |
| 5000 | $0.05754 | $287.70000 |
