$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 110 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 2.23 A |
| Height - Seated (Max) | 25 mm |
| Length | 25 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 352 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 16 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 27 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 2.23 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.304 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
Stock: 350
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53472
Ext.Price$0.53472
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53472 | $0.53472 |
| 10 | $0.42451 | $4.24510 |
| 25 | $0.38720 | $9.68000 |
| 50 | $0.35317 | $17.65850 |
| 100 | $0.32214 | $32.21400 |
| 300 | $0.30847 | $92.54100 |
| 500 | $0.29537 | $147.68500 |
| 1000 | $0.28052 | $280.52000 |
