$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 320 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 840 mA |
| Height - Seated (Max) | 15 mm |
| Length | 15 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 75.2 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 15 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 87 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 840 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 630 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
Stock: 328
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18317
Ext.Price$0.18317
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18317 | $0.18317 |
| 10 | $0.16343 | $1.63430 |
| 50 | $0.14582 | $7.29100 |
| 100 | $0.12721 | $12.72100 |
| 500 | $0.11097 | $55.48500 |
| 1000 | $0.10632 | $106.32000 |
| 3000 | $0.10187 | $305.61000 |
| 5000 | $0.09761 | $488.05000 |
| 10000 | $0.09643 | $964.30000 |
