$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 56 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.3 Ω |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 210 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 8.96 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Voltage | 16 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 580 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 210 mA |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 147 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 210 mA @ 100 kHz |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20049
Ext.Price$0.20049
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20049 | $0.20049 |
| 10 | $0.12075 | $1.20750 |
