$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 89 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 2.23 A |
| Height - Seated (Max) | 25 mm |
| Length | 25 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 375 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 25 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 27 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 2.23 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.784 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.23 A @ 100 kHz |
Stock: 431
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80706
Ext.Price$0.80706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80706 | $0.80706 |
| 10 | $0.38216 | $3.82160 |
| 25 | $0.34782 | $8.69550 |
| 50 | $0.31656 | $15.82800 |
| 100 | $0.28811 | $28.81100 |
| 300 | $0.27357 | $82.07100 |
| 500 | $0.25977 | $129.88500 |
| 1000 | $0.24666 | $246.66000 |
| 3000 | $0.23421 | $702.63000 |
| 5000 | $0.22239 | $1111.95000 |
| 10000 | $0.21117 | $2111.70000 |
