$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 270 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 1.05 A |
| Height - Seated (Max) | 20 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 117.5 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 69 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.05 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 787.5 mA @ 120 Hz |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.24879 | $2.48790 |
| 50 | $0.19943 | $9.97150 |
| 100 | $0.15987 | $15.98700 |
| 500 | $0.14271 | $71.35500 |
| 1000 | $0.12739 | $127.39000 |
