| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 680 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.45 A |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 15 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 170 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 15 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Features | General Purpose |
| Impedance | 49 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.45 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.088 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.45 A @ 100 kHz |
Stock: 44
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64462
Ext.Price$0.64462
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64462 | $0.64462 |
| 10 | $0.33513 | $3.35130 |
| 25 | $0.31580 | $7.89500 |
| 50 | $0.29758 | $14.87900 |
| 100 | $0.28042 | $28.04200 |
| 300 | $0.25909 | $77.72700 |
| 500 | $0.23938 | $119.69000 |
| 1000 | $0.22314 | $223.14000 |
| 3000 | $0.20626 | $618.78000 |
| 5000 | $0.19065 | $953.25000 |
