

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 340 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 1.05 A |
| Height - Seated (Max) | 10 mm |
| Length | 16 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 110 µA |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 16 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 50 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Contact Plating | Tin |
| Features | General Purpose |
| Impedance | 84 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.05 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 735 mA @ 120 Hz |
Stock: 61683
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35029
Ext.Price$0.35029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35029 | $0.35029 |
| 10 | $0.21396 | $2.13960 |
| 50 | $0.15805 | $7.90250 |
| 100 | $0.13745 | $13.74500 |
| 500 | $0.11954 | $59.77000 |
| 1000 | $0.10396 | $103.96000 |
| 3000 | $0.09523 | $285.69000 |
| 5000 | $0.08724 | $436.20000 |
