$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 23.65 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 11 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2.0066 mm |
| Impedance | 2.5 Ω |
| Ripple Current (AC) | 43 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current @ High Frequency | 43 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 23.65 mA @ 120 Hz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
