$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 29.15 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 11 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Pitch | 2.0066 mm |
| Impedance | 2.2 Ω |
| Ripple Current (AC) | 53 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current @ High Frequency | 53 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 29.15 mA @ 120 Hz |
Stock: 277
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.14192 | $1.41920 |
| 50 | $0.11287 | $5.64350 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.07259 | $36.29500 |
| 1000 | $0.06635 | $66.35000 |
| 3000 | $0.06203 | $186.09000 |
| 5000 | $0.05800 | $290.00000 |
| 10000 | $0.05423 | $542.30000 |
| 30000 | $0.05070 | $1521.00000 |
