$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 420 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.01 A |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 31.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 296.1 µA |
| Dissipation Factor | 0.09 % |
| Height | 31.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Features | General Purpose |
| Impedance | 100 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.01 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 757.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.01 A @ 100 kHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86946
Ext.Price$0.86946
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86946 | $0.86946 |
| 10 | $0.44456 | $4.44560 |
| 25 | $0.42983 | $10.74575 |
| 50 | $0.41559 | $20.77950 |
| 100 | $0.40182 | $40.18200 |
| 300 | $0.36367 | $109.10100 |
| 500 | $0.32915 | $164.57500 |
| 1000 | $0.30692 | $306.92000 |
| 3000 | $0.28659 | $859.77000 |
| 5000 | $0.26760 | $1338.00000 |
