$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 820 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.56 A |
| Height - Seated (Max) | 25 mm |
| Length | 25 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 18 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 516.6 µA |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 7.493 mm |
| Impedance | 57 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.56 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.17 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.56 A @ 100 kHz |
Stock: 569
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39034
Ext.Price$0.39034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39034 | $0.39034 |
| 10 | $0.32035 | $3.20350 |
| 25 | $0.29629 | $7.40725 |
| 50 | $0.27404 | $13.70200 |
| 100 | $0.25346 | $25.34600 |
| 300 | $0.24281 | $72.84300 |
| 500 | $0.23261 | $116.30500 |
| 1000 | $0.22184 | $221.84000 |
