$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 11.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 35 V |
| Impedance | 130 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 640 mA |
| RoHS | Compliant |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 640 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 384 mA @ 120 Hz |
| Height - Seated (Max) | 15 mm |
Stock: 2310
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.17611 | $1.76110 |
| 50 | $0.13828 | $6.91400 |
| 100 | $0.10857 | $10.85700 |
| 500 | $0.09361 | $46.80500 |
| 1000 | $0.08071 | $80.71000 |
| 3000 | $0.07318 | $219.54000 |
| 5000 | $0.06635 | $331.75000 |
| 10000 | $0.06318 | $631.80000 |
