$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 520 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 455 mA |
| Height - Seated (Max) | 13 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 11.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 3.5052 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 130 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 448 mA @ 120 Hz |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.14192 | $1.41920 |
| 50 | $0.13400 | $6.70000 |
| 100 | $0.12653 | $12.65300 |
| 500 | $0.09917 | $49.58500 |
| 1000 | $0.08977 | $89.77000 |
| 3000 | $0.08038 | $241.14000 |
| 5000 | $0.07198 | $359.90000 |
| 10000 | $0.06506 | $650.60000 |
