| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 56 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 220 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Ammo Pack |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Dielectric Material | Aluminum Electrolytic |
| Impedance | 220 mΩ |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| size height | 11.0 mm |
| voltage rating dc | 35 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 870 mΩ |
| size diameter | 6.3 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 238 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 340 mA @ 100 kHz |
Stock: 1475
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23151
Ext.Price$0.23151
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23151 | $0.23151 |
| 10 | $0.14140 | $1.41400 |
| 50 | $0.10374 | $5.18700 |
| 100 | $0.09167 | $9.16700 |
| 500 | $0.07083 | $35.41500 |
| 1000 | $0.06423 | $64.23000 |
