$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 420 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.01 A |
| Height - Seated (Max) | 31.5 mm |
| Length | 31.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 220 µA |
| Dissipation Factor | 0.08 % |
| Height | 31.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 100 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.01 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 707 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.01 A @ 100 kHz |
Stock: 4912
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79441
Ext.Price$0.79441
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79441 | $0.79441 |
| 10 | $0.51122 | $5.11220 |
| 25 | $0.44755 | $11.18875 |
| 50 | $0.39181 | $19.59050 |
| 100 | $0.35401 | $35.40100 |
| 300 | $0.31982 | $95.94600 |
| 500 | $0.28893 | $144.46500 |
| 1000 | $0.26842 | $268.42000 |
| 3000 | $0.25019 | $750.57000 |
| 5000 | $0.23320 | $1166.00000 |
