$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 27 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.8 Ω |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 260 mA |
| Height - Seated (Max) | 11.5 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 27 µA |
| Height | 11.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Voltage | 100 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 630 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 260 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 143 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 260 mA @ 100 kHz |
Stock: 2492
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34424
Ext.Price$0.34424
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34424 | $0.34424 |
| 10 | $0.21396 | $2.13960 |
| 50 | $0.15892 | $7.94600 |
| 100 | $0.13690 | $13.69000 |
| 500 | $0.11793 | $58.96500 |
| 1000 | $0.10159 | $101.59000 |
| 3000 | $0.09302 | $279.06000 |
| 5000 | $0.08517 | $425.85000 |
