$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.8 Ω |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 325 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 47 µA |
| Dissipation Factor | 0.08 % |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 100 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 430 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 325 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 325 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 227.5 mA @ 120 Hz |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16723
Ext.Price$0.16723
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16723 | $0.16723 |
| 10 | $0.14949 | $1.49490 |
| 50 | $0.13363 | $6.68150 |
| 100 | $0.11699 | $11.69900 |
| 500 | $0.10243 | $51.21500 |
| 1000 | $0.09824 | $98.24000 |
| 3000 | $0.09422 | $282.66000 |
| 5000 | $0.09036 | $451.80000 |
