$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 82 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 940 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 518 mA |
| Height - Seated (Max) | 20 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 82 µA |
| Dissipation Factor | 0.08 % |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 210 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 518 mA |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 362.6 mA @ 120 Hz |
Stock: 418
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.22057 | $2.20570 |
| 50 | $0.18778 | $9.38900 |
| 100 | $0.15987 | $15.98700 |
| 500 | $0.14649 | $73.24500 |
| 1000 | $0.13423 | $134.23000 |
| 3000 | $0.12539 | $376.17000 |
| 5000 | $0.11713 | $585.65000 |
| 10000 | $0.11541 | $1154.10000 |
