

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 1.54 A |
| Height - Seated (Max) | 14 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 225.6 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 12.5 mm |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 25 mΩ |
| Packaging | Bulk |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
